Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy co roku, żeby upamiętnić odrodzenie państwa polskiego po 123 latach zaborów. A jak 11 listopada świętowano w II RP?
86 lat temu, a konkretnie 11 listopada 1937 roku po raz pierwszy odbyły się państwowe obchody Święta Niepodległości. Punktem kulminacyjnym była defilada wojskowa. Do Warszawy przybyły delegacje z całego kraju. W innych miastach miały miejsce liczne akty przekazania broni i sprzętu wojskowego, zakupionego przez społeczeństwo.
W II RP 11 listopada był dniem wyjątkowym. W całym kraju odbywały się uroczyste Msze św., przedstawienia teatralne, rewie wojskowe, uroczystości z udziałem wojska. W Belwederze wręczano Ordery Virtuti Militari za walkę o wolną Ojczyznę. Pierwsze obchody Święta Niepodległości w wolnej Polsce odbyły się 11 listopada 1919 r. Świętowano w bardzo trudnych warunkach ponieważ trwały walki o kształt granic odrodzonej Polski.
W 1932 r. Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego uznało 11 listopada za dzień wolny od nauki, który "powinien być wykorzystywany do celów wychowawczego oddziaływania na młodzież w duchu obywatelsko-państwowym na tle wydarzeń dziejowych z tym dniem związanych". Ostatnie państwowe obchody Święta Niepodległości przed wojną odbyły się 11 listopada 1938 r.